Poprzednia wersja serwisu finansowana z funduszy EU, dostępna po kliknięciu TU >>

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

PORÓD RODZINNY

w SPZZOZ im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku

W związku z istniejącą sytuacją epidemiologiczną i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pacjentkom Oddziału Ginekologiczno – Położniczego, ich dzieciom oraz opiekującemu się nimi personelowi, osoba towarzyszącaw trakcie porodu musi spełnić następujące warunki:

 • Posiadanie negatywnego wyniku badania techniką RT-PCR w kierunku Sars-Cov-2 nie starszego niż 5 dni (120 godzin), licząc od momentu pobrania wymazu. Nie akceptujemy wyników wykonanych inna techniką lub starszych. (Naszym pacjentkom pobieramy wymazy w kierunku SARS-COV-2 w Szpitalu).
 • Poddanie się pomiarowi temperatury metodą bezdotykową w Położniczej Izbie Przyjęć.
 • Wypełnienie ankiety epidemiologicznej.
 • Osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu musi nosić maskę chirurgiczną (lub z filtrem HEPA) i rękawiczki: ma obowiązek zapewnienia własnych środków ochrony indywidualnej – masek i rękawiczek (koniecznie okazać przy przyjęciu min. 1 opakowanie rękawiczek i min. 6 sztuk masek, które musza być zmienione co 4 godziny).
 • Osoba towarzysząca przebywa (wraz z rodzącą) wyłącznie w pojedynczej, indywidualnej Sali Porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.
 • Osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i musi opuścić Oddział w ciągu 2 godzin po porodzie lub niezwłocznie na polecenie personelu medycznego.
 • Osoby pozostające w kwarantannie, w trakcie izolacji domowej lub spełniające kryteria podejrzenia o zakażenie Covid-19 nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Ginekologia

Oddział Ginekologiczny wykonuje pełen zakres operacji ginekologicznych m.in. mięśniaki macicy, stany przednowotworowe narządu płciowego, guzy przydatków, operacje uroginekologiczne. W ostatnim czasie rozszerzono działalność o operacje wykonywane techniką endoskopową (laparoskopia operacyjna, histeroskopia operacyjna), a także operacje onkologiczne. W leczeniu i rozpoznawaniu chorób nowotworowych narządów kobiecych ściśle współpracujemy z Centrum Onkologii w Warszawie. Prowadzimy również diagnostykę schorzeń endokrynologicznych, okresu menopauzy, diagnostyka i leczenie niepłodności. Poza operacjami zajmujemy się też patologią wczesnej ciąży (w tym poronieniami) i ciążami powikłanymi chorobami istniejącymi przed ciążą, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa, choroby nerek, itp..

Położnictwo i patologia ciąży

Oddział Położniczy tutejszego szpitala jest oddziałem I poziomu referencyjnego. W naszym oddziale nacięcie krocza nie jest zabiegiem rutynowym, wykonujemy je tylko w sytuacjach koniecznych. Cięcie cesarskie wykonujemy ze wskazań medycznych . Propagujemy wczesne uruchamianie pacjentek po cięciu (12h) i wczesne żywienie ( picie 2 godziny po cięciu cesarskim, posiłek po 12 godzinach od operacji). Pacjentki typowo opuszczają szpital w trzeciej dobie po porodzie. Hospitalizujemy też pacjentki z ciążą powikłaną zagrażającym porodem przedwczesnym, nadciśnieniem wywołanym ciążą, hypotrofią płodu itp.. Oddział dysponuje dwoma nowocześnie wyposażonymi, pojedynczymi salami porodowymi, posiadającymi własny węzeł sanitarny oraz salą przedporodową. Oferujemy możliwość porodów rodzinnych bez opłat i konieczności uczęszczania do szkoły rodzenia. Dla rodzących w bloku porodowym dostępny jest sprzęt pomocniczy (np. worek sako, piłka, krzesełko porodowe, prysznice).

Niekorzystne zakończenie ciąży

Pomimo tego że zawsze bardzo się staramy, nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc. Niestety, z różnych przyczyn niektóre ciąże kończą się zbyt wcześnie aby współczesna medycyna mogła choćby starać się uratować dziecko. Inne ciąże kończą się niepomyślnie pomimo że nie było żadnych oznak zagrożenia płodu. Takie sytuacje wymagają szczególnego wsparcia ze strony lekarzy i położnych.  Zależy nam, aby być gotowym nieść pomoc i ukojenie także w tych trudnych sytuacjach.

Wszystkie kobiety, które dotknęło to smutne doświadczenie, a także ich rodziny i bliskich zachęcamy do zapoznania się z biuletynem przygotowanym przez zespół ekspercki powołany przez Wojewodę Mazowieckiego, Pana Jacka Kozłowskiego.  W jego skład tworzyli specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii, ksiądz-kapelan Szpitala im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i psycholog kliniczny.

Informacje dla pacjentki  (biuletyn dzięki uprzejmości UCZKiN)

Pamiętajcie, że w naszym szpitalu zawsze znajdziecie  wsparcie i zrozumienie! Nie zależnie od sytuacji – wczesne poronienie, ciężka wada genetyczna płodu czy późnej straty ciąży jesteśmy gotowi Wam pomóc. W trudnych przypadkach, każdego dnia macie do dyspozycji pomoc psychologiczną – Panią mgr Marta Kwiatkowska oraz możliwość spotkania z naszym księdzem-kapelanem.

Teraz, po wprowadzeniu nowych rekomendacji mamy nadzieję jeszcze lepiej pomagać naszym pacjentkom w dobrych i trudnych chwilach. Oby więcej było tych dobrych!

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przy salach porodowych znajduje się sala operacyjna. Oddział położniczy zorganizowany jest w systemie „rooming-in” (matka z dzieckiem). Od 1995r posiadamy tytuł ”Szpital Przyjazny Dziecku” nadany przez WHO UNICEF.

Odwiedziny odbywają się w godzina 12:00 – 19:00.

W trosce o bezpieczeństwo naszych małych pacjentów i ich mam odwiedziny w oddziale położniczym są nadzorowane i konieczne jest pobranie identyfikatora w szatni głównej. Konieczne jest zdejmowanie okryć wierzchnich.
Dziękujemy za wyrozumiałość i pomoc w realizacji prawidłowej opieki nad pacjentami.

Po wypisie z Oddziału Położniczego w razie kłopotów karmienia piersią, każda pacjentka może zwrócić się o poradę do pracowników naszego oddziału telefonicznie lub osobiście.Przyjęcie do porodu – co przyszła mama powinna ze sobą zabrać?

Zgłaszając się do porodu przyszła mama powinna ze sobą zabrać:

Dokumenty:

 • Aktualny dowód osobisty lub odpis aktu małżeństwa,
 • Aktualny dowód ubezpieczenia,
 • Karta przebiegu ciąży + wyniki badań (np. grupa krwi, wynik badania USG)
 • Zaświadczenie o konsultacjach od lekarzy specjalistów (np. kardiologa, endokrynologa, okulisty, neurologa)

Rzeczy osobiste:

 • przybory toaletowe,
 • bieliznę (koszulka, szlafrok, kapcie),
 • podpaski (typu Bella),
 • pampersy dla noworodka (3-6 kg),
 • chusteczki nawilżające dla noworodka,
 • woda mineralna niegazowana.

Personel:

 • Ordynator: lek. Witold Achciński
 • Starszy asystent lek. Kanu Mathias Akpang
 • Starszy asystent lek. Ryszard Kołcz
 • Starszy asystent lek. Roman Majchrzak
 • Starszy asystent lek. Michał Jaszczur
 • Asystent lek. Tomasz Niewiński
 • Młodszy asystent lek. Michał Gontkiewicz
 • Położna Oddziałowa: Urszula Kolczyńska

Lokalizacja:
Oddział ginekologiczny znajduje się na parterze szpitala natomiast oddział położniczy i patologii ciąży znajduje się na I-szym piętrze szpitala.

Kontakt:
Centrala tel.: 023 661 34 00
Izba Przyjęć Położnicza wew. 371
Sala Porodowa wew. 360
Położnictwo wew. 307
Ginekologia wew. 312
Ordynator Oddziału wew. 317
Dyżurka Lekarska wew. 310
Położna Oddziałowa wew. 380

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnejim. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku

09-100 Płońsk, ul. Henryka Sienkiewicza 7

tel. (23) 661 77 00, (23) 661 34 00 | e-mail: sekretariat@szpitalplonsk.pl

Fundusze UE
© Copyright 2021 Szpital Płońsk | Polityka prywatności | Polityka plików Cookies | Mapa strony | Realizacja MediaHealth