Poprzednia wersja serwisu finansowana z funduszy EU, dostępna po kliknięciu TU >>

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Kierownik: lek. Justyna Sieklucka
Koordynator Administracyjny: Damian Zbigniew Stachowiak

Kontakt:
SOR – 23/662 99-02
Izba Przyjęć – 23/661 – 34 – 00 wew. 498
Gabinet lekarski – 23/661 – 34 – 00 wew. 327
Sala obserwacyjna – 23/661 – 34 – 00 wew. 406

Szpitalny Oddział Ratunkowy świadczy usługi medyczne polegające na wstępnej diagnostyce laboratoryjnej i obrazowej oraz stabilizacji funkcji życiowych i leczeniu pacjentów (dorosłych i dzieci) znajdujących się w stanie pośredniego i bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia a także w sytuacji zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Szpitalny Oddział Ratunkowy zaopatruje pacjentów przekazanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, skierowanych z POZ przez lekarzy rodzinnych lub samodzielnie zgłaszających się do szpitala. Pacjent powinien zgłosić się do SOR kiedy występuje jeden z następujących objawów:

  • silny ból w klatce piersiowej
  • duszność lub trudności w oddychaniu
  • nagłe objawy neurologiczne  np.: silne bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia lub niedowłady kończyn itp.
  • silne bóle brzucha lub objawy z układu pokarmowego, które nie ustępują po leczeniu doraźnym
  • wszelkiego rodzaju krwotoki i krwawienia
  • objawy choroby przewlekłej, które uległy zaostrzeniu
  • poważny uraz taki jak: uraz głowy, klatki piersiowej, kręgosłupa lub kończyn jeśli doszło do deformacji kostnej lub zaburzeń ruchomości
  • objawy są związane z wypadkiem komunikacyjnym, w pracy, upadkiem z wysokości itp.
  • zatrucia różnego rodzaju substancjami lub zatrucia pokarmowe
  • gorączka nieokreślona – bez efektu po leczeniu u lek rodzinnego lub po stosowaniu leków p/gorączkowych.

Pozostałe przypadki medyczne, drobne urazy czy pacjenci potrzebujący zaświadczeń medycznych/skierowań/recept/ZUS ZLA powinni zgłosić się w pierwszej kolejności do swojego lekarza rodzinnego.

W SOR funkcjonuje system segregowania pacjentów – TOP SOR. Każdy pacjent podlega segregacji medycznej przez osobę do tego wykwalifikowana- pielęgniarka lub ratownik medyczny, która po zebraniu wywiadu i zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych kwalifikuje pacjenta do jednej z 5 grup kolorystycznych , od których zależy czas przyjęcia pacjenta przez lekarza. W sytuacji gdy stan pacjenta w trakcie oczekiwania na badanie lekarskie się zmienia , triażysta dokonuje ponownej oceny pacjenta. System ten pozwala na przyjmowanie pacjentów w kolejności niezależnej od zgłoszenia się chorych a w zależności od stanu klinicznego pacjenta i udzielenia pomocy w pierwszej kolejności osobom znajdującym się  w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

Szpitalny Oddział Ratunkowy znajduje się na parterze budynku C. Dysponuje 10  łóżkami, w tym 2 intensywnego nadzoru medycznego. Na dyżurze jest 2 lekarzy – jeden lekarz zachowawczy , który zajmuje się przypadkami ogólnymi i internistycznymi oraz drugi lekarz zabiegowy, który zajmuje się pacjentami urazowymi/wypadkami/pacjentami chirurgicznymi oraz 5 pielęgniarek/ratowników medycznych. W strukturze SOR-u znajduje się obszar rejestracji i segregacji pacjentów, obszar konsultacyjny ( 3 gabinety) , obszar resuscytacyjny (sala reanimacyjna i zabiegowa) oraz obszar obserwacyjny. SOR ma całodobowy dostęp do diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki obrazowej  czy pracowni bronchoskopowej.  Przy szpitalu funkcjonuje lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego co  umożliwia transport lotniczy pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którzy wymagają leczenia w innym ośrodku medycznym.

 

Galeria zdjęć

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnejim. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku

09-100 Płońsk, ul. Henryka Sienkiewicza 7

tel. (23) 661 77 00, (23) 661 34 00 | e-mail: sekretariat@szpitalplonsk.pl

© Copyright 2024 Szpital Płońsk | Polityka prywatności | Polityka plików Cookies | Mapa strony | Realizacja MediaHealth