Poprzednia wersja serwisu finansowana z funduszy EU, dostępna po kliknięciu TU >>

Poradnia Ginekologiczno – Położnicza

Rejestracja do poradni ginekologiczno – położniczej tylko telefoniczna

W godzinach     8:00 – 11:00
W środy          11:00 – 13:00

Pod nr. telefonu:  23 661 77 77 lub  23 662 25 65

Poradnia czynna:

Poniedziałek         12:00 – 14:15     lek. R. Kołcz
Wtorek              09:00 – 12:00     lek. H. Teperek
Środa                09:00 – 13:00     lek. H. Teperek

14:00 – 16:00     lek. W. Achciński
Czwartek            09:00 – 12:00     lek. M. Gontkiewicz
Czwartek            12:00 – 14:15     lek. K. Akpang
Piątek                12:00 – 14:00     lek. M. Jaszczur

Lokalizacja:  Przychodnia gab. 106 – I piętro

„Pracownia kolposkopii i patologii szyjki macicy zaprasza!

Z przyjemnością informujemy że już od 1 czerwca działa pracownia kolposkopii w ramach poradni ginekologiczno-położniczej w Płońsku.

Kolposkopia jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w ocenie dolnego odcinka dróg rodnych: pochwowej części szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczony przyrząd optyczny zwany kolposkopem. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne i trwa zaledwie kilkanaście minut, można je bezpiecznie wykonać w ciąży, służy przede wszystkim diagnostyce stanów przednowotworowych w obrębie dolnych dróg rodnych. Dzięki tej metodzie możliwe jest stosunkowo dokładne rozróżnienie stanów łagodnych i potencjalnie złośliwych.

Podczas badania kolposkopem możliwe jest uwidocznenie w trójwymiarze i w odpowiednio dopasowanym oświetleniu dolnego odcinka dróg rodnych w powiększeniu od 5- do nawet 50-krotnym, dzięki czemu ocena struktury nabłonka, jego zabarwienia, obrazu naczyń krwionośnych jest o wiele dokładniejsza niż podczas zwykłego badania ginekologicznego. Ocenę ułatwia zastosowanie filtrów oraz odczynników chemicznych. Nowoczesne aparaty wyposażone są w sprzęt fotograficzny, dzięki któremu możliwe jest dokumentowanie obrazu w postaci zdjęć oraz filmu.

Wynik badania kolposkopowego jest dostępny od razu po jego wykonaniu. W przypadku wykonania biopsji wynik oceniający prawidłowość pobranej tkanki dostępny jest po kilku tygodniach.

Kolposkopię należy wykonać zawsze w przypadku:

  1. nieprawidłowej cytologii
  2. dodatniego wymazu na wirusa HPV wysokiego ryzyka  (Human Papilloma Virus High Risk) 16 ,18, 31
  3. kontrolnie po leczeniu operacyjnym (LEEP/LLETZ/KONIZACJA szyjki macicy).

Inne wskazania do kolposkopii to:

  1. dodatni wymaz na inne wysokoonkogenne szczepy HPV (tj dodatni wynik na HPV HR, szczepy które stwarzają wysokie ryzyko raka szyjki macicy)
  2. krwawienia po stosunkach (inaczej kontaktowe)
  3. rozlegle, podejrzane „nadżerki” szyjki macicy
  4. kłykciny – inaczej brodawki sromu i pochwy
  5. nawracające infekcje pochwy i narządu rodnego
  6. nasilone, uporczywe upławy.

Przygotowanie do kolposkopii

Przygotowanie do badania kolposkopowego nie jest skomplikowane i nie różni się niczym od przygotowania do zwykłego badania ginekologicznego. Najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, zaraz po zakończeniu krwawienia. Zaleca się wstrzymanie od współżycia oraz przerwanie przyjmowania leków dopochwowych 24–48 godzin przed badaniem.

W dniu badania proszę zabrać ze sobą chłonną podpaskę ze względu na możliwe krwawienia po biopsji.

Przeciwwskazania i możliwe powikłania po kolposkopii

Badania kolposkopowego nie należy wykonywać podczas miesiączki oraz podczas leczenia preparatami dopochwowymi. Wyjątek stanowi silne podejrzenie toczącego się procesu nowotworowego w obrębie szyjki macicy, sromu lub pochwy, jeśli tak zdecyduje lekarz, kiedy zależy na szybkim czasie wykonania diagnostyki.

Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, dlatego powikłania po wykonaniu badania występują niezmiernie rzadko. Pojawić się mogą w przypadku pobrania wycinków z tarczy szyjki macicy. Należą do nich intensywne krwawienie oraz infekcja.

Do codziennych czynności można wrócić od razu po badaniu. W przypadku pobrania wycinków wskazane jest wstrzymanie się od współżycia oraz wprowadzania globulek dopochwowych, tamponów kilka dni po wykonanej procedurze. Dreszcze, gorączka, obfite krwawienie i silne bóle podbrzusza po badaniu wymagają niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza.

Na podstawie wyniku badania kolposkopowego oraz pobranych wycinków należy wraz z lekarzem zaplanować dalsze postępowanie kontrolne lub leczenie.

Badanie wykonuje w każdy czwartek w godzinach 9-12 dr Michał Gontkiewicz certyfikowany kolposkopista zabiegowy Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patologii Szyjki Macicy ” 

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnejim. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku

09-100 Płońsk, ul. Henryka Sienkiewicza 7

tel. (23) 661 77 00, (23) 661 34 00 | e-mail: sekretariat@szpitalplonsk.pl

© Copyright 2024 Szpital Płońsk | Polityka prywatności | Polityka plików Cookies | Mapa strony | Realizacja MediaHealth