RUSZAJĄ BADANIA KLINICZNE W SPZZOZ W PŁOŃSKU

2019-03-27

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Płońsku uruchamia współpracę w zakresie prowadzenia badań klinicznych w różnych obszarach terapeutycznych. To kolejny, nowy kierunek działalności szpitala mający na celu jego rozwój oraz dalszą poprawę jakości i skuteczności leczenia pacjentów w Powiecie Płońskim. Placówka nawiązała współpracę z liderami badań klinicznych w Polsce. Pierwsze badanie rusza w maju br. i będzie dotyczyło cukrzycy typu 2.

Badania kliniczne stanowią fundament współczesnej medycyny. Dają one chorym dodatkową możliwość leczenia poprzez dostęp do najnowszych, innowacyjnych leków, zwłaszcza w przypadkach, kiedy standardowe terapie, dostępne na naszym rynku, nie przynoszą określonych korzyści zdrowotnych lub dostęp do nich jest ograniczony m.in. z powodu niewystarczającego poziomu finansowania opieki zdrowotnej w Polsce. Naukowcy w wielu krajach świata podejmują ogromne wysiłki, których celem jest opracowanie nowych technologii leczenia chorób. Aby ich rozwiązania i pomysły mogły mieć zastosowanie w świecie rzeczywistym pacjentów, potrzebne są badania kliniczne.

Każdy lek przed wprowadzeniem na rynek musi zostać wielokrotnie zbadany, najpierw w laboratorium, na zwierzętach, a następnie u ludzi. Badania te mają na celu ocenienie bezpieczeństwa i skuteczności nowych leków wprowadzanych na rynek i bezpośrednio przyczyniają się do postępu medycyny.  W każdym projekcie badawczym najważniejszy jest pacjent, a co za tym idzie, zapewnienie mu bezpieczeństwa w trakcie oraz po zakończeniu jego udziału w badaniu.

Obok licznych procedur badawczych, których celem jest ocena skuteczności danego leku, schemat badań klinicznych zakłada wnikliwe monitorowanie bezpieczeństwa pacjenta. Ochrona pacjenta, jego stan kliniczny, samopoczucie oraz ochrona jego życia i zdrowia, jak też  zabezpieczenie jego praw są priorytetem. Właśnie dlatego wszelkie badania kliniczne muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi Good Clinical Practice (w skrócie GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK).

Rolę badań klinicznych dla jakości opieki zdrowotnej ale też dla rozwoju polskiej gospodarki podkreślają ostatnie działania rządu. W dniu 4 marca br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Badań Medycznych, która między innymi ma na celu finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, jak również badań obserwacyjnych i epidemiologicznych.

Szpital w Płońsku precyzyjnie wpisuje się w dyskurs rozwoju badań klinicznych w Polsce.

Paweł Obermeyer, Dyrektor SPZ ZOZ w Płońsku, mówi: „Prowadzenie badań klinicznych
w szpitalu powiatowym jest unikatowe. Dzięki nawiązaniu współpracy z MTZ Clinical Research i SMO Clinical Research dołączyliśmy do elitarnej grupy placówek, w których są prowadzone badania kliniczne. Jestem dumny z tego, że po wielu trudnych rozmowach i miesiącach ciężkiej pracy, badania kliniczne będą włączone do oferty naszego szpitala. Mamy bardzo dobrą, odpowiednio przeszkoloną kadrę medyczną i wsparcie osób i firm z wieloletnim doświadczeniem w tym obszarze. Dzięki temu nasi pacjenci mają szansę otrzymać najbardziej innowacyjne leczenie, niedostępne dla nich w inny sposób.”

W dniu 26 marca odbyła się konferencja inaugurująca współpracę na rzecz rozwoju badań klinicznych w płońskim szpitalu. Patronat nad kampanią objęło Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, a partnerem był portal www.przyjaznebadania.eu, będący źródłem rzetelnej wiedzy o badaniach klinicznych dla pacjentów i ich rodzin.

W spotkaniu, obok kadry szpitala, wzięli udział przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w rozwój i prowadzenie badań klinicznych w placówce, m.in.: dr n. biol. Teresa Brodniewicz – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, Prezes MTZ Clinical Research, Marta Zakrzewska – Prezes SMO Clinical Research, dr Anna Michalska-Saczko – Dyrektor Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika w Warszawie.

W maju bieżącego roku, w SPZ ZOZ Płońsk, rozpocznie się badanie kliniczne FOCUS, dla pacjentów z cukrzycą typu 2, które będzie prowadzone w Oddziale Internistycznym o Profilu Diabetologicznym, przy współpracy z  Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. dr hab. n. med. Jerzego Szaflika. Badanie potrwa 5 lat.

Kontakt:

sekretariat@szpitalplonsk.pl