Poprzednia wersja serwisu finansowana z funduszy EU, dostępna po kliknięciu TU >>

Aktualności

RAK PIERSI – PROFILAKTYKA, DIAGNOSTYKA, LECZENIE

2019-11-04

W dniu 24 października w Płońsku, odbyła się konferencja pt. ‘Rak piersi – profilaktyka, diagnostyka, leczenie’, zorganizowana przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

 

Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

Patronatu nad konferencją udzieliła również Starosta Płoński – Elżbieta Wiśniewska.

 

Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet zarówno w Polsce jak i na świecie, jest też najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet. Niestety zachorowalność na raka piersi stale wzrasta. Nowotwór ten występuje także u mężczyzn, ale bardzo rzadko. U kobiet rak piersi występuje najczęściej po 50. roku życia.

 

Wg danych KRN (Krajowego Rejestru Nowotworów) zachorowalność na raka piersi wśród kobiet
w Polsce w 2010 r. wyniosła prawie 15,8 tys. nowych przypadków, a w 2013 r. – ponad 17 tys. Obecnie w ciągu roku wykrywa się w naszym kraju ok. 18-19 tys. zachorowań na raka piersi
u kobiet, a 6 tys. pacjentek umiera.(1)

 

„Miesiąc październik, już od 34 lat, uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nowotworów piersi, zwłaszcza, że dzisiejsza medycyna daje ogromne możliwości leczenia tej choroby i to na różnych poziomach jej zaawansowania. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję mającą na celu edukację mieszkańców Powiatu Płońskiego w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi”- mówi Paweł Obermeyer, Dyrektor Szpitala.

 

Jest to o tyle istotne, że w Polsce ponownie zauważa się rosnącą śmiertelność z powodu raka piersi. Według opublikowanego w 2019 r. raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie,
w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w naszym kraju o 7,2 proc.(1)

Jedną z przyczyn tej niepokojącej sytuacji może być późne rozpoznanie raka piersi, a co za tym idzie zbyt późne wdrożenie leczenia. Wobec powyższego szczególnego znaczenia nabiera tzw. czujność onkologiczna, w tym samobadanie piersi oraz udział w badaniach przesiewowych (ultrasonografia lub mammografia). W Polsce niestety wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne z użyciem mammografii. Tymczasem takie badanie powinny wykonać wszystkie kobiety w wieku 50 -69 lat zwłaszcza, że badania naukowe i statystyki wskazują, że wczesne wykrycie raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o ponad 30 procent.

 

Mammografia jest badaniem radiologicznym wykorzystującym niewielką dawkę promieniowania. Pozwala ono na uzyskanie obrazu piersi, dzięki któremu radiolog może wykryć i przeanalizować ewentualne zmiany (np. guzy, torbiele, zwapnienia). Badania mammograficzne pozwalają radiologom na wykrycie potencjalnych nieprawidłowości we wczesnym stadium, gdy są one łatwiejsze do wyleczenia. Dzięki postępowi medycyny raka piersi można skutecznie leczyć. Pojawiają się coraz to nowe leki, które zwiększają szansę na przeżycie chorych i to z różnym zaawansowaniem choroby.

 

Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że od października 2019 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie podpisane w maju br. przez Ministra Zdrowia, implementujące nowy model organizacyjny opieki nad pacjentem z nowotworem piersi. Rozporządzenie dotyczy wprowadzenia tzw. breast cancer unitów (BCU), czyli wyspecjalizowanych jednostek, w których będzie możliwość kompleksowego leczenia raka piersi z udziałem lekarzy różnych specjalności. Będą to min. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemio- i radioterapii, psycholodzy kliniczni oraz rehabilitanci.

 

Kontakt:

tel.: 23 661 77 13;

mail: sekretariat@szpitalplonsk.pl

 

 

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnejim. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku

09-100 Płońsk, ul. Henryka Sienkiewicza 7

tel. (23) 661 77 00, (23) 661 34 00 | e-mail: sekretariat@szpitalplonsk.pl

© Copyright 2021 Szpital Płońsk | Polityka prywatności | Polityka plików Cookies | Mapa strony | Realizacja MediaHealth