KONFERENCJA „BADANIA KLINICZNE DLA OSÓB ZDROWYCH”

2020-01-31

Płońsk, 30 stycznia 2020 r.

Ruszyły badania kliniczne dla uczestników zdrowych w SPZ ZOZ Płońsk. Za czas poświęcony udziałowi w badaniu przewidziana jest gratyfikacja  finansowa
w kwocie
7 000 PLN brutto.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku uruchomił w 2019 r. współpracę
w zakresie prowadzenia badań klinicznych z niezależnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem badawczym MTZ Clinical Research, funkcjonującym od 2002 roku.

W grudniu 2019, rozpoczęło się badanie kliniczne z udziałem zdrowych uczestników, mające na celu wykazanie podobieństwa nowego leku biologicznego do dwóch leków będących od lat na rynku amerykańskim i europejskim.  Badanie prowadzone jest w dwóch lokalizacjach: na terenie Szpitala w Płońsku, w Oddziale Internistycznym o Profilu Diabetologicznym oraz siedzibie MTZ Clinical Research, na terenie Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie,
ul. Pawińskiego 5 (obok szpitala na Banacha).

Badanie prowadzenie jest w grupach zdrowych uczestników od grudnia 2019,  po pozytywnym przejściu wizyty kwalifikacyjnej, potrwa do czerwca  2020 r. r i obejmie w sumie swoim zasięgiem ok. 450 uczestników.

W badaniu  mogą wziąć udział osoby zdrowe, niepalące oraz palące nie więcej niż 10 papierosów dziennie w wieku 18-55 lat, o BMI (wskaźnik masy ciała) w przedziale 18,5 – 30 kg/m², a wagę między 50 a 100 kg.

Za czas poświęcony udziałowi w badaniu klinicznym przewidziana jest gratyfikacja finansowa
w kwocie 7 000 PLN brutto. Badanie uzyskało pozytywną opinię Komisji Bioetycznej oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
.

Schemat badania przewiduje:

1. spotkanie informacyjne, podczas którego lekarz przedstawi założenia badania, szczegółowy plan oraz potencjalne korzyści i ryzyko związane z udziałem (Ośrodek MTZ).
  2. wizytę kwalifikacyjną, na której zostaną wykonane badania lekarskie i laboratoryjne, których wyniki pozwolą określić lekarzowi, kto kwalifikuje się do udziału w badaniu (Ośrodek MTZ)
  3. 8-dniowy pobyt w ośrodku (SPZ ZOZ w Płońsku lub MTZ Clinical Research w Warszawie), w ciągu którego zostanie podana pojedyncza dawka leku oraz będzie pobierana krew (SPZ ZOZ Płońsk lub MTZ)
  4. dziewięć porannych wizyt ambulatoryjnych w ośrodku w celu pobrania próbek krwi oraz oceny stanu zdrowia uczestników badania (Ośrodek MTZ).

Nad przebiegiem badania oraz zdrowiem i bezpieczeństwem uczestników czuwa zespół przeszkolonych lekarzy i pielęgniarek. W Płońsku szefem zespołu badawczego jest dr Piotr Gryglas, kardiolog, Koordynator Oddziału Internistycznego Szpitala. W ośrodku w Warszawie funkcję tę sprawuje dr Anna Dryja, onkolog, Dyrektor Medyczny.

Poprzez nawiązanie współpracy z MTZ Clinical Research, Szpital w Płońsku wpisuje się w dyskurs rozwoju badań klinicznych w Polsce. Udział powiatowej placówki w międzynarodowym projekcie badawczym, to kolejny kamień milowy w rozwoju szpitala oraz element ciągłego doskonalenia jakości świadczonych usług medycznych.

Badania kliniczne są podstawą rozwoju współczesnej medycyny. Dają one chorym dodatkową możliwość leczenia poprzez dostęp do najnowszych, innowacyjnych leków. Warto przypomnieć, że każdy lek, zanim trafi na rynek, musi przejść wieloletnie, bardzo szczegółowe badania. W pierwszym etapie prace toczą się w laboratorium, następnie prowadzone są próby na zwierzętach, a następnie bada się nowe terapie na ludziach, najpierw zdrowych ochotnikach a następnie na osobach chorych. Badania te mają na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności nowych leków. W każdym projekcie najważniejszy jest pacjent, oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa w trakcie oraz po zakończeniu jego udziału w badaniu. Właśnie dlatego wszelkie badania kliniczne są  prowadzone zgodnie z wytycznymi Good Clinical Practice (w skrócie GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK).

Więcej informacji:

www.mtz-clinical.pl

• 800 170 370 (bezpłatna infolinia)
  • 22 572 59 59
  • 22 572 59 11